Girişimcilik Ofisi

girisimcilik.nisantasi.edu.tr

Blog

 

Hedef 5: Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Çözüm: Sosyal Girişimcilik

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, diğer bir deyişle Küresel Hedefler, yoksulluğu ortadan kaldırmak, gezegenimizi korumak ve tüm insanların barış ve refah içinde yaşamasını sağlamak için evrensel eylem çağrısıdır. Bu amaçla BM 21.yy küresel hedeflerini açıkladı. Bu on yedi hedeften 5.si ise toplumsal cinsiyet eşitliği.

Dünyada herkesin kabul gördüğü cinsiyet eşitsizliği problemiyle ilgili çalışmalar yapan, kadının ve kız çocuğunun güçlenmesine odaklanan sosyal girişimleri bilmemiz, desteklememiz ve benzer çalışmaları üretebilmemiz adına bu yazıyı derledim.

Black Girls Code

Kız çocuklarının % 74’ü üniversite öncesinde STEM alanlarına ve bilgisayar bilimine ilgi duyuyor olmasına rağmen, sadece % 18’i bu bölümlerde okuyor. Aynı zamanda kadınlar bilgisayar bilimiyle ilgili iş alanlarının yalnızca % 26’sını oluşturuyor. Teknoloji sektöründe yöneticilik seviyesine baktığımızda ise, kadınlar yalnızca % 5’ini oluşturuyor.

Kimberly Bryant tarafından kurulmuş olan Black Girls Code (BGC), 7–17 yaş arasındaki Afro-Amerikan kız çocuklarının STEM (Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) branşlarında eğitim almalarını sağlayarak onlara kodlama becerileri kazandırıyor.

KA-MER

Kamer; kadınların acil ve kritik ihtiyaçlarına cevap verirken, aynı zamanda toplumun her alanından kadınların haklarının farkındalığını artırması için çalışıyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde güçlü bir kadın hareketinin öncülüğünü yaparak Diyarbakır, Mardin, Batman, Bingöl, Kızıltepe olmak üzere 23 ayrı ilde on binlerce kadın ile kadın haklarını korumak için çalışıyor. Yüzlerce kadının namus bahanesiyle işlenen cinayete kurban gitmesini engelledi. Kamer’in kurucusu Nebahat Akkoç, Time dergisinde yayınlanan “modern çağın kahramanları” listesinde Türkiye’den yer alan tek sosyal girişimci oldu.

ELLEVEST

Kadınların erkeklere oranla daha az finansal yatırım yapmaları ile oluşmuş olan yatırım boşluğunu kapatma hedefiyle, kadının finansal ihtiyaçlarına odaklanarak çalışmalarına devam ediyor.

Ellevest’in amacı sosyoekonomik statüden ve demografik farklılıklardan bağımsız olarak tüm kadınların finansal yatırım hizmetlerine erişimini sağlamak. Bu amaçla Ellevest 18 yaş üzeri tüm ABD vatandaşı kadınların kullanımına açık bir platform olarak geliştirilmiş. Çalışma prensipleri arasında minimum yatırım sınırlaması olmadan, başvurucu kadınlara kişiselleştirilmiş bir finansal plan sunuyor.

KADER

KA.DER, kadınların ve erkeklerin her alanda eşit olarak temsil edilmelerini savunan bir kadın örgütüdür. Toplumu ve bireyleri ilgilendiren kararların alındığı, seçim ve atama ile oluşan tüm karar organlarında kadın erkek eşitliğini demokrasinin bir gereği olarak kabul eder.Türkiye’de kadınlar, farklı sosyal alanlarda varlıklarını kanıtladıkları halde üst düzey yönetimlerde, özellikle de siyasette, eşit temsilden hala çok uzak bir konumdadırlar. Bu eşitsizliği gidermek, tüm yurttaşların kararlara katılımını sağlamak, kadın deneyimi ve çözüm üretme yeteneğini sosyal ve siyasal alanlara kazandırmak amacıyla çalışıyor.

Peki siz neler yapabilirsiniz?Ben bu alanda hizmet veren Binyaprak’ta sosyal girişimcilik alanında yaptığım çalışma ve paylaşımlarla hemcinslerim başta olmak üzere tüm topluma fayda sağlamaya çalışıyorum. Turkishwin&Binyaprak dijital kız kardeşlik ağı olarak özetlense de aslında içinde pek çok şey var, herkesin de bildiği gibi kadının olduğu yerde güzellik var. Çalışan kadının olduğu yerde ise ultra güzellik.

Teşekkürler!

 

DUYURULAR
SON HABERLER
YAKLAŞAN ETKİNLİK
Nishnova Together Serisi4:Müşteri Deneyimi Haritası

Müşteri Deneyim Haritası   Günümüzde girişimcilik ve kendi kariyerini oluşturma yolculuğu, müşterilerle kesiştiğinde bilinmesi gereken önemli noktalar vard ...

11.10.2018